Vilho Lampi -seuran ja Lampi-museon historiikki| Journalismi | 2022

#823 | Opinnäytetyön produktio-osa | Anna Raudaskoski

Vilho Lampi -seuran ja Lampi-museon historiikki kartoittaa nimensä mukaisesti vuonna 1967 perustetun Vilho Lampi -seuran alkuvaiheita nykypäivään asti, sekä Limingassa sijaitsevan Lampi-museon historiaa. Vilho Lampi-museo perustettiin seuran toimesta vuonna 1972.  
Vilho Lampi -seura perustettiin, jotta ihmiset saisivat tietää enemmän Vilho Lammesta ja hänen tuotannostaan.  
Vilho Lampi (19.7.1898–17.3. 1936) oli liminkalainen taidemaalari. Hänet tunnetaan erityisesti herooisen kauden voimakkaista kuvistaan, kansankuvauksistaan sekä Limingan lakeutta ja liminkalaisia kuvaavista maalauksistaan. 
HIstoriikissa  on mukana Vilho Lammen pojanpojan, taiteilija Matti Lammen haastattelu, joka toimii Lampi-seuran puheenjohtajana. Matti Lampi on ollut seuran toiminnassa mukana sen perustamisesta asti.  

Vilho Lampi -society and Lampi-museum, Liminka – a glimpse of history 

HIstory of Vilho Lampi -society and Lampi-museum tells the story of society and museum and their achievements from the early years to this day. Vilho Lampi -society was founded in 1967, and Lampi-museum five years later by the society.  
Vilho Lampi -society was founded so that people would learn more from artist Vilho Lampi who lived 19th June 1898 to 17th of March 1936.  
Vilho Lampi lived most of his life in Liminka, Northern Ostrobothnia, His art is mostly known from his heroic work, paintings of the folk and of Liminka overall. He made his well known paintings of the Liminka expanse during his last creative period as an artist 
History includes the interview of artist Matti Lampi, who is Vilho Lampi’s nephew. Matti Lampi is the chairman of Vilho Lampi -society and has been the member of the society ever since the beginning.  

Tekijä:  
Anna Raudaskoski – Tekijätuottaja / tekijä: historiatekstin kirjoitustyö, valokuvat