Vilho Lampi -seuran ja Lampi-museon historiikki| Journalismi | 2022

#823 | Opinnäytetyön produktio-osa | Anna Raudaskoski

Vilho Lampi -seuran ja Lampi-museon historiikki kartoittaa nimensä mukaisesti vuonna 1967 perustetun Vilho Lampi -seuran alkuvaiheita nykypäivään asti, sekä Limingassa sijaitsevan Lampi-museon historiaa. Vilho Lampi-museo perustettiin seuran toimesta vuonna 1972.  
Vilho Lampi -seura perustettiin, jotta ihmiset saisivat tietää enemmän Vilho Lammesta ja hänen tuotannostaan.  
Vilho Lampi (19.7.1898–17.3. 1936) oli liminkalainen taidemaalari. Hänet tunnetaan erityisesti herooisen kauden voimakkaista kuvistaan, kansankuvauksistaan sekä Limingan lakeutta ja liminkalaisia kuvaavista maalauksistaan. 
HIstoriikissa  on mukana Vilho Lammen pojanpojan, taiteilija Matti Lammen haastattelu, joka toimii Lampi-seuran puheenjohtajana. Matti Lampi on ollut seuran toiminnassa mukana sen perustamisesta asti.  

The history of the Vilho Lampi society and the Lampi museum, Liminka

The history of the Vilho Lampi society and the Lampi museum traces the beginnings of the society, founded in 1967, up to the present day, as well as the history of the Lampi museum located in Liminka. The society was founded so that people would know more about Vilho Lampi and his artistic production. The museum named after the artist was founded by the society in 1972.

Vilho Lampi (1898­­–1936) lived most of his life in Liminka, Northern Ostrobothnia. His art is mostly known from his heroic work, paintings of the folk and of Liminka overall. He made his well-known paintings of the Liminka expanse during his last creative period as an artist.
History includes the interview of the artist Matti Lampi, who is Vilho Lampi’s nephew. Matti Lampi is the chairman of the Vilho Lampi society and has been a member of the society ever since its beginning.  

Tekijä:  
Anna Raudaskoski – Tekijätuottaja / tekijä: historiatekstin kirjoitustyö, valokuvat